Türkiye’deki turistik yerler

Türkiye’deki turistik yerlerin başında kuşkusuz İstanbul gelmektedir. Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu kent hem doğal güzellikleri ve hem de sayısız tarihi eserleri ile Türkiye’nin en önemli turistik yeri denilebilir. İstanbul Boğazı başlı başına en harika doğal güzelliklerin başında gelir. Bizans döneminden kalan İstanbul Surları, Hıristiyan aleminin en eski ve büyük mabedlerinden birisi olan Ayasofya, Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği yer Topkapı Sarayı, Osmanlının son zamanlarında yapılmış gösteriş ve mübalağanın sergilendiği Dolmabahçe Sarayı, dünyanın en büyük ve kapalı ticaret merkezi Kapalıçarşı, özellikle doğunun baharatlarının satıldığı Mısır Çarşısı, tarihteki şehir şebeke suyunun dağıtıldığı yer olan Yerebatan Sarnıcı, adeta Ayasofya’ya nisbet olsun diye yapılmış Sultanahmet Camii, İstanbul’da ziyaret edilebilecek turistik yerlerin sadece birkaçıdır.

Antalya Türkiye’nin deniz turizminin kalbi konumundadır. Türkiye’ye gelen turistlerin en yoğun olduğu ve turistik otellerin yatak kapasitesi açısından en çok olduğu yerdir. Antalya’nın sadece merkezi değil, çevresi de turistik açıdan en çok ziyaret edilen yerlerdir. Kemer, Side, Belek, Alanya, Kaş, Manavgat Antalya’ya bağlı önemli tarihi ve turistik yerlerdir. Aydın iline bağlı Kuşadası ve Didim, Muğla iline bağlı Bodrum, Fethiye ve Ölüdeniz deniz turizmi için tercih edilen yerlerdendir. Özellikle Bodrum turizm sezonunda gece hayatının hareketli olduğu turizm yerlerinin başında gelir. İzmir eski adı ile Smyra ve çevresinde de gezip görülecek çok sayıda turistik yer vardır. Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti Roma döneminin çok fazla ziyaretçi çeken eserlerindendir. Yine İzmir’deki Saat Kulesi turizmin simgelerindendir. Denizli iline bağlı Pamukkale beyaz travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti ile ünlüdür.

Orta Anadolu’da Peri Bacaları ile ünlü Ürgüp, Göreme yöresi aynı zamanda irili ufaklı 200 e yakın dünyada eşi benzeri görülmemiş muhteşem yeraltı şehirleri görülmeye değer. Sümela Manastırı’nın bulunduğu Trabzon din turizmi açısından önemlidir. Karabük ilinde bulunan Safranbolu ilçesi tarihi Osmanlı konakları ile görülmeye değer yerlerdendir. Bir dönem Osmanlıya başkentlik de yapmış Edirne’de tarihi eserler konusunda hayli zengindir. Ünlü Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii burada bulunmaktadır. Selçuklu devletinin başkenti ve bu döneme ait sayısız eserin bulunduğu, Mevlana hazretlerinin türbesine ev sahipliği yapan Konya bir başka turistik yerdir.