Türkiye’de önde gelen deniz tatil yerleri

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili büyük bir yarım adadır. Kuzeyinde Karadeniz, batısında Ege Denizi ve güneyinde de Akdeniz vardır. Deniz tatil yerleri genellikle Akdeniz kıyıları ile Ege Denizi kıyılarındadır. Karadeniz kıyılarındaki deniz tatil yerleri diğerlerine oranla daha azdır. İklim koşulları da Karadeniz’de daha serttir ve deniz suyu sıcaklığı da Ege ve Akdeniz’e göre daha soğuktur. Karadeniz’in sahil şeridi fiziken de denize girmeye daha az elverecek şekildedir. Türkiye’deki öndegelen deniz tatil yerlerinden bazıları hakkında bilgi vereceğim.

Antalya Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden birisidir ve tam bir tatil cennetidir. Antalya’nın Kaş ilçesi Türkiye’nin en meşhur deniz tatil mekanlarındandır. Burayı önemli kılan Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı’dır. Bu plaj beyaz kumlarla turkuaz mavisi suların birleştiği nadide yerlerden birisidir. Deniz tatil yeri Kaş ilçesinin başka bir özelliği ise Xanthos Antik kentininde burada bulunmasıdır. Caretta Carettaların yumurtlama mekanlarındandır.

Bir diğer deniz tatil yeri de Türkiye’nin batısında Ege Denizi kıyısında bulunan Balıkesir iline bağlı Ayvalık ilçesidir. Ege kıyıları Akdeniz kıyılarından farklı olarak dağların denize dik uzandığı bir coğrafyaya sahiptir. Bu sebeple Ayvalık da dağların denizle birleştiği onlarca güzel koy vardır. Ziyaretçiler tarafından şeytan tepesi denilen yerden gün batımını izlemek çok beğenilmektedir.

Muğla ili Datça ilçesi de beğenilen deniz tatil yerlerindendir. Datça’da bulunan Palamut Bükü’nün berrak denizi tatilcileri cezbetmektedir. Datça ilçesi aynı zamanda Dionysos Tapınağı, Apollon Karneios Tapınağı, Knidos Afrodit gibi tarihi eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin güneyinde yer alan Antalya ilinin Alanya ilçesi de deniz tatili için tercih edilen yerlerdendir. Özellikle yabancı turistlerin çok rağbet ettikleri bir yerdir. Damlataş Plajı’nın berrak sularla birleştiği yer ziyaretçileri büyülemektedir. Alanya’da ziyaret edilecek tarihi eserlerden bazıları Kız Kulesi, Dim Mağarası, Damlataş Mağarası, Selinus Antik Kenti ve Alanya Kalesi’dir.

Türkiye’nin batısında yer alan İzmir ili Çeşme ilçesi de deniz tatili için tercih edilen yerlerdendir.

Gündüz deniz ve kumun tadını çıkaranlardan gece hayatını sevenlerin beach clup partilerini bulabilecekleri bir yerdir. Karadeniz bölgesinde Samsun ili Atakum ilçesi Karadeniz’de deniz tatili için uygun yerlerden biridir. Yaygın olarak bölgede yaşayanların tercih ettiği bir deniz tatil yeridir.